Samotność – błogosławieństwo czy klątwa?

Wielu ludzi w dzisiejszych czasach jest bardziej samotnych niż kiedykolwiek. Dla samotnych to bardzo ciężka sytuacja. Dlaczego tak się dzieje? Czy media społecznościowe, randki internetowe i inne tego typu ułatwienia w dotarciu do innych ludzi są faktycznie błogosławieństwem czy klątwą?

Odpowiedź na to pytanie jest dwojaka. Z jednej strony mamy po kilkuset znajomych na facebooku, możemy komunikować się w czasie rzeczywistym z prawie każdym człowiekiem na Ziemi za pomocą internetu. Pytanie czy to nas zbliża do siebie? Naukowcy twierdzą, że internet nas oddala, a samotność i izolacja jest coraz większym problemem we współczesnym świecie.

Poszukiwanie bliskości

Weźmy dla przykładu Azję. Tam bardzo popularny ostatnimi laty stał się fenomen oglądania w czasie rzeczywistym różnych aktywności z życia zwykłych ludzi. Jedną z takich rzeczy jest obserwowanie jak ludzie jedzą posiłki.

Są to portale, które za odpowiednią opłatą udostępniają, i pozwalają brać udział, innym Portal Randkowyludziom w czyimś prywatnym życiu. Jedną z najbardziej przyjemnych rzeczy w życiu jest jedzenie, a co może być gorszego niż jedzenie w pojedynkę? Często dla samotnych to prawdziwa męka. Logując się i włączając odpowiednie okienka widzimy, jak na naszych oczach, ktoś je i opowiada o swoim życiu jednocześnie. Płacimy za to i cieszymy się, że mamy towarzystwo. Jest to dość lukratywne dla ludzi, którzy transmitują to wszystko i mają czasami po kilkadziesiąt tysięcy fanów.

Co to może nam powiedzieć o kondycji dzisiejszego społeczeństwa? Otóż to, że wolimy ukradkiem podglądać życie innych niż sami robić coś ciekawego. Fenomen plotkarskich portali i magazynów jest również zatrważający, kiedy to wolimy czytać i komentować życie innych ludzi niż sami robić coś godnego uwagi.

Internet – przyjaciel, czy wróg?

Sama idea sieci i internetu była taka, żeby łączyć ludzi, ale czy to właśnie się dzieje? Na naszych oczach powstają coraz to nowe aplikacje i sposoby na uciekanie od rzeczywistości w świat wirtualny. Co dla samotnych jest wyzwaniem samym w sobie.

Kolejnym przykładem może być tutaj ostatnio nagłośniona w mediach gra o nazwie “Błękitny wieloryb”, w której młody człowiek zostaje wciągnięty w wykonywanie dziwnych i często niebezpiecznych misji w rzeczywistym świecie, a ostatnią z nich jest popełnienie samobójstwa. I, o zgrozo, zmarło tak już kilkuset nastolatków. Dla samotnych ludzi należących do młodzieży uznanie rówieśników jest aż tak ważne.

Naukowcy twierdzą, że nasza ucieczka w świat wirtualny jest spowodowany tym, że tam możemy być kim chcemy i nie boimy się tak bardzo oceniania ze strony innych. Jeśli w grze nam nie idzie to po prostu wyłączamy konsolę i robimy coś innego, to takie proste. Ale jeśli zrobimy coś głupiego lub nieodpowiedzialnego w prawdziwym życiu to musimy się liczyć z konsekwencjami, które często w świecie wirtualnym po prostu nie istnieją. Ot, straciłem jedno życie, będę miał następne, ale w rzeczywistości masz jedne i jedyne życie.

Jaka jest więc rada dla samotnych?

Żeby uchronić się przed pułapką rzeczywistości wirtualnej i żyć pełnią życia jest wiele metod. Jednym ze sposobów jest wyłączenie komputera czy konsoli na jakiś czas i wyjście do ludzi. Nie chodzi tu o całkowicie wyzbycie się technologii (choć są ruchy społeczne, które do tego zachęcają), ale bardziej wykorzystanie jej do tworzenia prawdziwych więzi i kontaktów międzyludzkich. Co dla samotnych niejednokrotnie jest wielkim wyzwaniem.

Kolejnym ze sposobów dla samotnych jest wykorzystanie całej palety barw i kolorów jakie daje nam internet do słusznych celów. Samotność może być błogosławieństwem albo przekleństwem w zależności jak na to spojrzysz.

Spotykaj się z innymi

Sytuacja dla samotnych jest doskonała aby budować wokół siebie ludzi, którzy podobnie jak Ty nie są aktualnie w związku, ale chcą mieć kontakty międzyludzkie. W tym celu przychodzi nam z pomocą chociażby facebook, gdzie wyświetlają się aktualne wydarzenia kulturalne i imprezy w Twojej okolicy. Możesz przefiltrować takie wydarzenie w poszukiwaniu ludzi, którzy też wybierają się na koncert zespołu, którego uwielbiasz, bądź film, na który chcesz pójść i zaproponować wspólne spotkanie. To może być coś tak banalnego jak: “Hej, widzę że wybierasz się na ….. Bardzo lubię tą kapelę/reżysera. Co jest Twoim ulubionym osiągnięciem tej osoby?” Po wymianie zdań i poglądów możesz zaproponować spotkanie i tak świat wirtualny łączy się z rzeczywistym. Budujesz dzięki temu bazę znajomych, która w przyszłości może zaowocować związkiem lub możliwością poznania fajnej osoby. A dla samotnych i nieśmiałych to doskonałe rozwiązanie.

Korzystaj z portali

Podobnie sytuacja się ma z portalami randkowymi. Kto z nas nie słyszał o parach, które poznały się w ten sposób? Staje się to coraz bardziej popularne i powszechne zjawisko ze względu na to, że możesz tam przebywać kiedy masz czas i zostawić wiadomość dla kogoś, na którą odpisze w wolnej chwili. Rozwiązanie to wydaje się być perfekcyjne dla samotnych. Jednak wielu ludzi mówi, że to nie dla nich i że nie potrafią poznawać i rozmawiać z ludźmi w ten sposób, ale tak naprawdę jest to bardzo proste zjawisko i przy odrobinie kreatywności możesz udawać się na parę różnych randek w tygodniu.

Jak to w końcu jest?

Więc wracając do pytania czy samotność to błogosławieństwo czy klątwa? Ludzie, z natury rzeczy, są zwierzętami stadnymi i chcą czuć bliskość, i wchodzić w relacje z innymi ludźmi. To świat uczy nas, że lepiej się ukrywać pod pseudonimami i avatarami w sieci, żeby wyrażać często negatywne poglądy lub nie wyjść na głupka.

Prawda jest taka, że życie nie ma określonego scenariusza. Jeżeli wierzysz w Boga lub inną siłę wyższą, która nas wprawia w ruch, to wierzysz również w wolną wolę od Stwórcy. Prawda jest taka, że jeśli Bóg jest miłością, to jesteśmy ją również my, ponieważ zostaliśmy stworzeni na jego obraz i podobieństwo, więc nie  marnuj czasu na płytkie znajomości, nie uciekaj od życia, nie chowaj głowy w piasek. Stawiaj sobie wyzwania i dąż do ich realizacji, a zobaczysz, że samotność, kiedy masz pasję i dążenie do celu, nie jest taka zła. Daje poczucie wolności, której w związku może Ci trochę zabraknąć.

Nie łam się niepowodzeniami. Nie uciekaj od życia, bierz z niego pełnymi garściami. Przekonasz się, że czy w związku czy w samotności jest piękno. Doprowadzi Cię ono do spełnienia i poczucia, że przeżyłeś swoje życie najlepiej jak umiałeś.


Przemysław Przeździecki - ekspert

 

 

 

 

 

 

 

Przemysław Przeździecki
ekspert relacji damsko-męskich

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: